جلد 26، شماره 2 - ( 4-1402 )                   جلد 26 شماره 2 صفحات 50-33 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Talebian A, Okhovati M, Arshadi H, Hayati R, Tabrizi R, Karimimoghadam Z. Investigating and comparing citation indicators and altmetrics of articles in the field of addiction to opioids by using the PlumX tool. jha 2023; 26 (2) :33-50
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-4287-fa.html
طالبیان علی، اخوتی مریم، ارشدی هما، حیاتی رامین، تبریزی رضا، کریمی مقدم زینب. مقایسۀ شاخص های استنادی و دگرسنجی مقالات در حوزۀ اعتیاد به مواد مخدر افیونی با استفاده از ابزار پلام‌ایکس. فصلنامه مدیریت سلامت. 1402; 26 (2) :33-50

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-4287-fa.html


1- استادیار، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان ، atalebian@kmu.ac.ir
2- دانشیار، مرکز تحقیقات انفورماتیک پزشکی، پژوهشکده آینده پژوهشی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان
3- دانشجوی دکتری تخصصی، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان
4- استادیار، گروه بهداشت عمومی، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا
5- استادیار، مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر، دانشگاه علوم پزشکی فسا، فسا
6- دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان
چکیده:   (675 مشاهده)
مقدمه: تحلیل استنادی یکی از روش‌های ارزیابی تولیدات علمی است که از دیرباز مورد توجه بوده‌است. با توجه به محدودیت‌های تحلیل استنادی و گسترش رسانه‌های اجتماعی و اهمیت آنها در اشاعۀ یافته‌های پژوهشی، ضروری است به شاخص‌های جدید، که دگرسنجی نام دارند، در کنار شاخص‌های سنتی، برای ارزیابی پژوهش توجه شود؛ بنابراین هدف پژوهش حاضر بررسی وضعیت مقالات حوزۀ اعتیاد به مواد مخدر افیونی براساس شاخص‌های کتا‌بسنجی و دگرسنجی و همچنین تعیین رابطۀ عملکرد استنادی و دگرسنجی مقاله‌های این حوزه است.
روش ­ها: پژوهش حاضر، توصیفی-تحلیلی و از نوع کاربردی است که با استفاده از روش‌های کتاب‌سنجی و دگرسنجی انجام شده‌است. جامعۀ پژوهش شامل 16803 عنوان مقاله در حوزۀ اعتیاد به مواد مخدر افیونی، نمایه‌شده در پایگاه اسکوپوس از ابتدا تا انتهای سال2022 است. برای گردآوری داده‌ها از پایگاه اسکوپوس و ابزار پلام‌ایکس، و برای تجزیه‌وتحلیل داده‌‌ها از نرم‌افزارهای اکسل و اس‌پی‌اس‌اس استفاده شده‌است.
یافته ­ها: از میان مقالات مطالعۀ حاضر، در مجموع 80/6 درصد مقالات استناد دریافت کرده‌اند و 95 درصد این تولیدات حداقل یک مرتبه در یکی از رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته‌اند. نتایج پژوهش نشان داد به‌لحاظ آماری، رابطۀ معنادار و مثبتی میان شمار استنادها و تمام دگرسنجه­های مقالات شامل استفاده، کسب، اشاره، رسانه های اجتماعی، و استناد وجود دارد.
نتیجه‌گیری: وجود همبستگی مثبت بین شاخص استنادی و دگرسنجی در مقالات حوزۀ اعتیاد به مواد مخدر افیونی، نشان‌دهندۀ تأثیر مثبت رسانه­های اجتماعی بر میزان استناد به مقالات علمی است؛ بنابراین پژوهشگران حوزۀ اعتیاد به مواد مخدر افیونی نیز به‌منظور دریافت استناد می‌توانند از رسانه‌های اجتمـاعی بهره‌مند شوند و آثار خود را در رسانه‌های اجتماعی گوناگون به اشتراک بگذارند.
متن کامل [PDF 1432 kb]   (218 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
دریافت: 1402/2/1 | پذیرش: 1402/3/31 | انتشار: 1402/9/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb