جلد 2، شماره 3 - ( 4-1377 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 105-94 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (11727 مشاهده)

  بیمارستان یکی از نهادهای مهم ارائه دهنده خدمات بهداشتی و درمانی است که با امکانات و تسهیلات ویژه خود در بازگرداندن سلامت جسمانی و روانی افراد بیمار جامعه، تحقیق های پزشکی و آموزش نیروهای ماهر مورد نیاز بخش بهداشت و درمان، نقش اساسی ایفا می کند.

  پیشرفتها و جهش های شگرف علم پزشکی به ویژه در سال های اخیر، همراه با کاربرد روز افزون وسایل و ابزار فنی نوین در امر تشخیص و درمان بیماریها و پژوهش های علمی موجب افزایش سریع هزینه های این بخش گردیده است.

  امروزه بیمارستان ها بخش عمده ای از منابع نظام بهداشت و درمان را به خود اختصاص می دهند. این نسبت در کشورهای مختلف متفاوت است ولی این وجود حدود 50 تا 70 درصد برآورد شده است.

  در بسیاری از کشورها به دلیل عدم کارایی مدیریت و تکنولوژی بیمارستانها، بخش عمده ای از این منابع به هدر می رود. بدیهی است که استفاده درست از منابع بیمارستانی، منافع بسیار فراوانی را برای بخش بهداشت و درمان در پی خواهد داشت.

  بهبود کارایی بیمارستان ها موجب می شود که این مراکز با استفاده از منابع موجو، خدمات را با کیفیت بهتری به بیماران ارائه دهند. اهمیت این مسأله به ویژه در دوره ای که جهان با کمبود منابع مالی مواجه است بیشتر جلوه گر می شود.

متن کامل [PDF 3337 kb]   (3421 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي |
دریافت: 1387/8/22 | انتشار: 1377/4/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.