جلد 7، شماره 18 - ( 10-1383 )                   جلد 7 شماره 18 صفحات 45-51 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hoseini A, Montajab F. AComparative Study of Iso-Standards and Research Elements in Used Master Theses of School of Management and Medical Information Science. jha. 2005; 7 (18) :45-51
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-93-fa.html
حسینی آغا فاطمه، منتخب فروغه. بررسی میزان رعایت استانداردهای ایزو و عناصر تحقیق در پایان نامه های کارشناسی ارشد دانشگاه مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی از سال 1379 تا 1380. فصلنامه مدیریت سلامت. 1383; 7 (18) :45-51

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-93-fa.html


1- عضو هيأت علمی دانشکده مديريت و اطلاع رسانی پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ، درمانی ايران
2- کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
چکیده:   (6425 مشاهده)

   مقدمه:پایان نامه های دانشگاهی از دو جهت قابل توجه و بررسی می باشند . شکل و محتوا در مواردی نیز از هر دو جهت ، زیرا نتایج پژوهش ها باید به زبان علمی و به طور واضح و صریح توصیف شده و در اختیار جامعه علمی قرار گیرد . در ارائه نتایج پژوهش نحوه نگارش اهمیت خاصی دارد چنانچه هر قدر نتیجه کار عالی و لیکن توصیف آن ناقص و غیرعملی باشد ، آن پژوهش فاقد ارزش واقعی است. پژوهش هایی که رعایت استانداردها و معیارهای پژوهش را در پایان نامه ها مورد بررسی قرار می دهند ، نقش مهمی در سرنوشت تحقیقات هر مملکت دارند .

  روش بررسی : پژوهش پیمایشی توصیفی بوده و کلیه پایان نامه های کارشناسی ارشد دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی طی سالهای 81-79 ( تعداد 78 پایان نامه ) در رشته های آموزش مدارک پزشکی ، کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی و مدیریت و خدمات بهداشتی ، درمانی طی سالهای 79 تا 81 از نظر میزان رعایت استانداردهای ایزو 7144 و عناصر تحقیق مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. روش گردآوری داده ها مشاهده و ابزار گردآوری چک لیست است . برای تجزیه و تحلیل داده ها از روش های آمار توصیفی ( جداول و نمودارها ) و آمار استنباطی ( آزمون آنالیز واریانس یکطرفه ) استفاده شده است.

  یافته ها : میانگین میزان رعایت استانداردهای ایزو در پایان نامه های رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی بیش از 2 رشته دیگر و 88/79 درصد است (001/0= P و 721/7 = F ) میانگین میزان رعایت عناصر تحقیق در پایان نامه های رشته آموزش مدارک پزشکی بیش از دو رشته دیگر و 45/69 درصد است (040/0= P و 335/3 = F ) میانگین میزان رعایت استانداردهای ایزو در بخش های عنوان با 62/99 درصد و متن اصلی با 65/82 درصد بیشتر از سایر بخش ها است. میانگین میزان رعایت عناصر تحقیق در بخش های معرفی پژوهش با 69/93 درصد تجزیه و تحلیل داده ها با 64/88 درصد بیشتر از سایر بخش هاست.

  در کل پایان نامه ها بررسی شده میانگین میزان رعایت استانداردهای ایزو 69/77 درصد و میانگین میزان رعایت تحقیق 91/66 درصد است.

  نتیجه گیری : با مقایسه نتایج این تحقیق و سایر تحقیقات انجام شده در این زمینه می توان نتیجه گرفت که میانگین میزان رعایت عناصر استانداردهای ایزو و عناصر تحقیق در سال های مورد مطالعه روند صعودی داشته است.

  با توجه به اینکه پایان نامه ها از منابع مهم تحقیقاتی می باشند و نقش زیادی در تبادل اطلاعات دارند جهت یکدستی و استاندارد شدن پایان نامه ها براساس یافته های پژوهش پیشنهاد می شود که استانداردهای ملی پایان نامه نویسی ، هماهنگ با استانداردهای ایزو و عناصر تحقیق تدوین شده و با تاکید بر به کار گیری آنها در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور قرار گیرند .

متن کامل [PDF 188 kb]   (1515 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۵/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb