جلد 7، شماره 18 - ( 10-1383 )                   جلد 7 شماره 18 صفحات 7-13 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hajavi A, Haqani H, Akhlaqi F, Mehdi Pur U. Evaluating the Performance of the Medical Records Departments of Mashhad medical University teaching hospital (1381). jha. 2005; 7 (18) :7-13
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-88-fa.html
حاجوی اباذر، حقانی حمید، اخلاقی فائزه، مهدی پور یوسف. ارزیابی عملکرد بخش مدارک پزشکی بیمارستان های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد (سال 1381). فصلنامه مدیریت سلامت. 1383; 7 (18) :7-13

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-88-fa.html


1- عضو هيئت علمی دانشکده مديريت و اطلاع رسانی پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران،
2- عضو هيئت علمی دانشکده مديريت و اطلاع رسانی پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران (ph-D)
3- عضو هيئت علمی دانشکده مديريت و اطلاع رسانی پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران
4- کارشناسان ارشد مدارک پزشکی ، مدرس دانشکده علوم پيراپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران
چکیده:   (6361 مشاهده)

  مقدمه :نظارت بر اجزای اصلی و مکمل و ارزیابی آنها چرخه برنامه ریزی محسوب می گردد که بر کمیت و کیفیت اقدامات صورت گرفته ، تاکید دارد . با بررسی مستمر فعالیت ها و برنامه ها ، نظارت اصلاحات لازم را در درون داده ایجاد می کند و اریابی به درسی میان دوره و پایان دوره برنامه ها و فعالیت ها می پردازد. این پژوهش به منظور ارزیابی عملکرد بخش های مدارک پزشکی بیمارستانهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 1381 انجام گرفته است.

  روش بررسی : این پژوهش مطالعه ای توصیفی از نوع سنجشی (پیمایشی) است و به روش مقطعی انجام شده و گردآوری اطلاعات با استفاده از چهار چک لیست و به روش مشاهده و مصاحبه صورت پذیرفته است در طراحی چک لیست ها از مقیاس لیکرت استفاده شد و سؤالات چک لیست ها در آنها مورد سنجش قرار گرفته است.

  یافته ها : در هیچ یک از بیمارستانهای مورد پژوهش ، کارشناس ارشد مدارک پزشکی وجود نداشته است . بخش مدارک پزشکی بیمارستان اما رضا(ع) با 94 امتیاز (29/55 ٪ ) و بیمارستان هاشمی نژاد با 50 امتیاز (41/29 ٪ ) به ترتیب از بیشترین و کمترین امتیاز برخوردار بوده اند . نتایج کلی حاصل از پژوهش نشان می دهد که عملکرد بخش مدارک پزشکی بیمارستان های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با کسب امتیاز 77/71(22/42 ٪ ) در رده عملکردی متوسط قرار دارند.

  نتیجه گیری : یافته های پژوهش نشان می دهد که تهیه و تدوین دستورالعمل های خاص برای هر واحد بخش مدارک پزشکی و شرح وظایف پرسنل و برگزاری دوره های بازآموزی منظم ، به کارگیری و استخدام نیروهای تحصیلکرده مدارک پزشکی ، تدارک منابع ، تجهیزات و فضای مناسب و همچنین ارزیابی دوره ای عملکرد بخش هی مدارک پزشکی در جهت بهبود عملکرد این بخش حائز اهمیت است.

متن کامل [PDF 167 kb]   (1244 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۵/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb