جلد 7، شماره 17 - ( 7-1383 )                   جلد 7 شماره 17 صفحات 14-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khalesi N, Zohoor A, Zare Z. The Process of Completion Special Operation Sheets Among Medical Teaching Hospitals in Uromia (2003). jha. 2004; 7 (17) :14-20
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-81-fa.html
خالصی نادر، ظهور علیرضا، زارع فضل الهی زهرا. وضعیت تکمیل اوراق اختصاصی اعمال جراحی بیمارستان های دانشگاهی ارومیه (سال 1382). فصلنامه مدیریت سلامت. 1383; 7 (17) :14-20

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-81-fa.html


1- استاديار دانشکده مديريت و اطلاع رسانی پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران (ph-D)
2- اپيدميولوژيست ، عضو هيئت علمی دانشکده مديريت و اطلاع رسانی پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی (ph-D)
3- کارشناس ارشد آموزش مدارک پزشکی ،دانشگاه علوم پزشکی ـ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ايران
چکیده:   (4943 مشاهده)

  مقدمه :اطلاعات ثبت شده در پرونده پزشکی در برگیرنده خصوصیات دموگرافیکی بیمار ، تاریخچه معاینات ، درمان و نتایج آن می باشد . اطلاعات ثبت شده در پرونده پزشکی تاثیر قابل توجهی در کیفیت مراقبت از بیماران دارد . در این اطلاعات باید به موقع صحیح و کامل در تمام اوراق پرونده از جمله او.راق اختصاصی اعمال جراحی برای بیمارانی که نیاز به عمل جراحی داشته اند ، وارد شود .

  روش بررسی : این پژوهش به صورت مقطعی به منظور مقایسه وضعیت تکمیل اوراق اختصاصی اعمال جراحی بیمارستانهای امام خمینی و شهید مطهری که از بیمارستانهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه هستند در سال 1382 انجام گردید . در این مطالعه اوراق اختصاصی جراحی 200 پرونده در هر بیمارستان ( جمعاً 400 پرونده ) بررسی شد. داده ها پس از ورود به نرم افزار SPSS با استفاده از آزمون های مجذور کای و تی تجزیه و تحلیل شد .

  یافته ها : در بیمارستانهای ارومیه درصد موارد تکمیل شده در برگ مراقبت بعد از عمل جراحی ، برگ بیهوشی ، برگ شرح عمل جراحی و برگ مراقبت بعد از عمل جراحی به ترتیب 66،42،79 و 65 درصد بود . به طور کلی وضعیت تکمیل اوراق اختصاصی اعمال جراحی در بیمارستان امام خمینی کامل تر از بیمارستان مطهری بوده است(69 درصد در مقابل 51 درصد )

  نتیجه گیری : درصد پایین تکمیل اوراق بیمارستانهای تحت بررسی ، ضرورت استفاده از سیستم های پرونده الکترونیکی ، به کارگیری تحصیلکرده های مدارک پزشکی ، تشویق پرسنل کارآمد در جهت ثبت کامل اطلاعات در پرونده ها و تشکیل کارگاه های آموزشی برای آشنایی و توجیه بیشتر پرسنل را نشلن می دهد.

متن کامل [PDF 172 kb]   (1082 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۵/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb