جلد 23، شماره 1 - ( 1-1399 )                   جلد 23 شماره 1 صفحات 27-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azhdari A, Moeinaddin M, Heirani F, Nayebzadeh S. Improving Hospital Financial Performance: Application of Social Responsibility Future Research. jha. 2020; 23 (1) :27-44
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-3278-fa.html
اژدری علی، معین الدین محمود، حیرانی فروغ، نایب زاده شهناز. ارتقاء عملکرد مالی بیمارستان: کاربرد آینده‌پژوهی مسئولیت اجتماعی. فصلنامه مدیریت سلامت. 1399; 23 (1) :27-44

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-3278-fa.html


1- دانشجوی دکتری، دانشکده حسابداری، واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد
2- دانشیار، گروه حسابداری، واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد ، mahmoudmoein@iauyazd.ac.ir
3- استادیار، گروه حسابداری، واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد
4- دانشیار، گروه مدیریت بازرگانی، واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد
چکیده:   (234 مشاهده)
مقدمه: امروزه مدیران در حوزه بهداشت و درمان به‌ویژه بیمارستان‌ها برای بهبود عملکرد مالی و افزایش بهره‌وری نه‌تنها باید به مسائل درونی توجه کنند بلکه مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی را نیز باید سرلوحه همه تصمیمات و اقدامات خود قرار دهند. هدف پژوهش حاضر ارتقاء عملکرد مالی بیمارستان‌ها از طریق آینده‌پژوهی مسئولیت اجتماعی است.
روش ها: پژوهش حاضر ازنظر هدف کاربردی بوده و برحسب روش پژوهش، آمیخته کیفی  و کمی است که در سه‌ مرحله اجرا شد. در مرحله اول با برای استخراج شاخص‌های عملکرد مالی بیمارستان از روش پدیدارشناسی و مصاحبه با خبرگان استفاده گردید. در مرحله دوم  با روش تحلیل محتوا و مرور نظام‌مند بر روی مقالات منتخب، ابعاد و شاخص‌های مسئولیت اجتماعی استخراج شد و در مرحله آخر که به آینده‌پژوهی اختصاص دارد از شیوه دلفی فازی، متغیرهای مرتبط با مسئولیت اجتماعی استخراج و با بهره‌گیری از مدل ساختاری - تفسیری این متغیرها تحلیل شد.
یافته‌ها: در مرحله اول تعداد ۱۶ شاخص عملکرد مالی استخراج شد. حاصل مرحله دوم، تعداد ۳۵ متغیر و چهار بعد اقتصادی، اجتماعی، کارکنان و محیط‌زیست برای مسئولیت اجتماعی بود و در مرحله آخر تعداد ۲۰ متغیر مرتبط با مسئولیت اجتماعی استخراج و با بهره‌گیری از مدل ساختاری تفسیری،  قدرت نفوذ و میزان وابستگی متغیرها تعیین گردید.
نتیجه‌گیری: تمام متغیرهای مرتبط با مسئولیت اجتماعی دارای قدرت نفوذ و وابستگی زیادی (بی‌ثباتی) هستند. بدین معنا که تغییر هرکدام، بر آن‌ها و سایر متغیرها نیز اثر می‌گذارد. ازآنجاکه هدف اصلی بیمارستان‌های دولتی ارائه خدمات باکیفیت به تمام اقشار جامعه و جلب رضایت آن‌ها است؛ بنابراین در نظر گرفتن تمام ابعاد و متغیرهای مسئولیت اجتماعی موجب افزایش بهره‌وری و به‌تبع آن بهبود عملکرد مالی بیمارستان‌ها می‌شود.
متن کامل [PDF 938 kb]   (164 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اقتصاد سلامت
دریافت: 1398/10/19 | پذیرش: 1399/1/10 | انتشار: 1399/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb