جلد 22، شماره 3 - ( 7-1398 )                   جلد 22 شماره 3 صفحات 56-66 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohammadi F, Masoudi Asl I, Mahfoozpour S, Hessam S. Identifying factors affecting hospital holding administration in Social Security Organization in Iran using Structural Equations Modeling . jha. 2019; 22 (3) :56-66
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-2990-fa.html
محمدی فریده، مسعودی اصل ایروان، محفوظ پور سعاد، حسام سمیه. شناسایی عوامل مؤثر بر اداره هلدینگ بیمارستانی سازمان تامین اجتماعی ایران با رویکرد مدل‌سازی معادلات ساختاری. فصلنامه مدیریت سلامت. 1398; 22 (3) :56-66

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-2990-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی، تهران
2- دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران ، drmasoudiasl@gmail.com
چکیده:   (1336 مشاهده)
 
مقدمه: بیمارستان‌ها به عنوان بخش بزرگی از نظام سلامت، سهم بالایی از منابع بخش بهداشت و درمان را به خود اختصاص می‌دهند. با توجه به اهمیت هلدینگ بیمارستانی در اداره کارا و اثربخش بیمارستان‌ها، پژوهش حاضر، با هدف شناسایی و تبیین نقش و اهمیت عوامل مؤثر بر اداره هلدینگ بیمارستانی سازمان تامین اجتماعی ایران انجام شد.
روش‌ها: مطالعه حاضر، از نوع مطالعات کاربردی است که به روش توصیفی انجام شد. ابتدا، از طریق بررسی ادبیات پژوهش و مصاحبه با 15 نفر از خبرگان در زمینه اداره بیمارستان‌ها و هلدینگ‌های درمانی، متغیرها و مؤلفه‌های اصلی مؤثر بر اداره هلدینگ‌های بیمارستانی استخراج و با استفاده از آنها، پرسش نامه پژوهش طراحی شد. داده‌ها از 405 نفر از مدیران و کارشناسان شاغل در حوزه‌های صف و ستاد بخش درمان سازمان تامین اجتماعی سراسر کشور، جمع‌آوری شد. سپس، داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از مدل‌سازی معادلات ساختاری و از طریق نرم‌افزارهای SPSS23 و AMOS24 تحلیل شد.
یافته‌ها: پنج عامل برنامه‌ریزی استراتژیک، تامین‌مالی، حق تصمیم‌گیری، نظارت و ارزیابی، و پاسخگویی به عنوان عوامل مؤثر بر اداره هلدینگ‌های بیمارستانی شناسایی شد. عوامل تامین‌مالی و حق تصمیم‌گیری با بار عاملی 83/0 و 44/0 به ترتیب بیشترین و کمترین تأثیر را بر اداره هلدینگ‌ بیمارستانی سازمان تامین اجتماعی داشتند.
نتیجه‌گیری: به منظور اداره کارا و اثربخش هلدینگ‌های بیمارستانی، ضمن توجه به کلیه عوامل پنج‌گانه، بهتر است عوامل تامین‌مالی و نظارت و ارزیابی، مورد توجه و تأکید بیشتری از سوی مدیران قرار گیرند.
 
متن کامل [PDF 1114 kb]   (881 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت اطلاعات بهداشتی و درمانی
دریافت: 1398/2/18 | پذیرش: 1398/9/4 | انتشار: 1398/9/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb