جلد 7، شماره 15 - ( 1-1383 )                   جلد 7 شماره 15 صفحات 28-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

kavari S, Alefghadeh A. Assessment of Effective Factors for Job Motivation of Line Personnel in Hospitals Affiliated with Shiraz University of Medical Sciences:2001. jha. 2004; 7 (15) :28-33
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-162-fa.html
کواری سید حبیب، الفقده آیدین. بررسی عوامل موثر بر ایجاد انگیزه کاری در کارکنان صفی بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 1380. فصلنامه مدیریت سلامت. 1383; 7 (15) :28-33

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-162-fa.html


چکیده:   (7285 مشاهده)
مقدمه : این مطالعه با عنوان بررسی عوامل موثر بر ایجاد انگیزه در کارکنان صفی بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1380 به اجرا درآمد. نظر به اهمیت نیروی انسانی در نظام بهداشتی و درمانی کشور و اینکه نیروی انسانی با ارزشترین دارایی بیمارستان به شمار می‌رود، مساله انگیزش این نیرو جهت کارایی و اثربخشی بیشتر حائز اهمیت است.
روش پژوهش:
این مطالعه به روش مقطعی انجام شد. در این مطالعه اهداف ویژه عبارت بود از تعیین اولویت عوامل انگیزشی از نظر کارکنان و نیز مقایسه این عوامل برحسب شغل و متغیرهای دموگرافیک کارکنان برای گردآوری داده‌ها نیز از پرسشنامه استفاده شد. افراد به صورت تصادفی و با نمونه گیری با نسبت تقریبی یک دهم انتخاب شدند.
یافته‌ها:
پس از جمع آوری داده‌ها از بین 9 عامل انگیزشی، سه عامل «ارتباطات و روابط کاری خوب»، «حقوق و مزایای مناسب»‌و «امنیت و عدالت اداری» هر سه با بیش از 80 درصد انگیزش به عنوان مهمترین عوامل ایجاد انگیزه کاری شناخته شدند. همچنین روابط معناداری بین عوامل انگیزشی و برخی متغیرهای دموگرافیک به دست آمد.
 بحث و نتیجه‌گیری: طبق اصول روانشناسی و رفتار سازمانی و باتوجه به نتایج می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که سه عامل اول انگیزشی، در بیمارستانهای مورد مطالعه برآورده نشده‌اند و کارکنان نیاز زیادی به برآورده شدن آنها دارند.
متن کامل [PDF 3261 kb]   (2332 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb