جلد 17، شماره 58 - ( 10-1393 )                   جلد 17 شماره 58 صفحات 42-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alipour-Hafezi M, Karimi M, Tofighi S. Conceptual Model to Improve Portal Services of Private Hospitals in Tehran. jha. 2015; 17 (58) :42-57
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-1555-fa.html
علیپور حافظی مهدی، کریمی مهشید، توفیقی شهرام. ارائه مدل مفهومی ارتقاء خدمات درگاه‌ بیمارستان‌های خصوصی. فصلنامه مدیریت سلامت. 1393; 17 (58) :42-57

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-1555-fa.html


1- استاديار پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ايران (ايرانداک)، تهران، ايران پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران
2- کارشناس ارشد مهندسی پزشکی، دانشگاه صنعتی اميرکبير، تهران، ايران دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، mahshidkarimi.k@gmail.com
3- استاديار بيمارستان بقيه‌الله، تهران، ايران بیمارستان بقیه الله
چکیده:   (2320 مشاهده)
مقدمه: درگاه‌های بیمارستانی نخستین و مهم‌ترین محل برای ارائه اطلاعات و خدمات به مخاطبان و برقراری ارتباط با آنها است. بر این اساس و با توجه به اهمیت درگاه‌های بیمارستانی مقاله حاضر درصدد ارائه مدل مفهومی برای درگاه‌های بیمارستان‌های خصوصی مستقر در شهر تهران می‌باشد.
 روش‌کار: از روش پژوهش پیمایشی ارزیابانه و مدل‌سازی مفهومی استفاده‌ شده است. جامعه پژوهش حاضر را تمامی درگاه‌های بیمارستان‌های خصوصی مستقر در شهر تهران و ده درگاه برتر بیمارستانی جهانی تشکیل داده است که در اسفندماه 1392 (زمان گردآوری اطلاعات) فعال بوده‌اند. برای گردآوری اطلاعات از سیاهه وارسی با 14 معیار و 77 مؤلفه با ارزش وزنی معیارها و مؤلفه‌ها استفاده‌شده است. پژوهشگر با استفاده از ابزار مذکور اقدام به مشاهده هدفمند کرده است. داده‌های گردآوری‌شده با استفاده از جداول و نمودارها توصیف شد و با استفاده از آزمون تی مستقل مورد آزمون آماری قرار گرفت.
یافته‌ها:
ازنظر معیارهای موردمطالعه در این پژوهش درگاه‌های بیمارستانی داخلی در اکثر موارد در وضعیت نامطلوب و ضعیف قرار دارند و تنها در معیارهای اطلاعات تماس و طراحی صفحات در وضعیت مطلوب و نسبتاً مطلوب قرار دارند. در مقابل درگاه‌های مطرح جهانی در اکثر معیارهای موردمطالعه در این پژوهش در وضعیت مناسبی قرار دارند و تنها در معیار روزآمدسازی صفحات در وضعیت نامطلوبی قرار دارند.
نتیجه‌گیری: یافته‌ها حاکی از این است که درگاه‌های بیمارستانی داخلی باید تلاش گسترده و برنامه‌ریزی دقیقی در جهت ارتقاء کیفیت درگاه‌های خود داشته باشند تا بتوانند شکاف موجود میان خود و درگاه‌های مطرح جهانی را مرتفع نمایند. بهره‌گیری از مدل پیشنهادی این پژوهش در این زمینه می‌تواند بسیار راهگشا باشد. با توجه به وضعیت درگاه‌های بیمارستان‌های داخلی و تحلیل شکاف صورت گرفته اقدام به ارائه مدلی پیشنهادی مبتنی بر دو سطح و چهار لایه شده است.
متن کامل [PDF 773 kb]   (634 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۳/۱/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۳/۹/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۳/۹/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb