جلد 8، شماره 20 - ( 4-1384 )                   جلد 8 شماره 20 صفحات 27-32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Maher A, Nasiripour A, Mehrabi F. Customer Focus Level after Implementing the Quality Improvement Model in Tehran Social Security Hospitals. jha. 2005; 8 (20) :27-32
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-133-fa.html
ماهر علی، نصیری پور امیراشکان، محرابی فرشته. میزان تمرکز بر مشتری پس از اجرای الگوی بهبود کیفیت در بیمارستان های تأمین اجتماعی تهران. فصلنامه مدیریت سلامت. 1384; 8 (20) :27-32

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-133-fa.html


چکیده:   (7347 مشاهده)

 مقدمه: کلید موفقیت برنامه‌های مدیریت کیفیت فراگیر در سازمان، تمرکز آن بر مشتری است. پژوهش حاضر با هدف مطالعه میزان تمرکز بر مشتری پس از اجرای الگوی بهبود کیفیت در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی استان تهران انجام گرفته است.

روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه توصیفی تطبیقی است . جامعه آماری شامل صاحبان فرآیند الگوی بهبود کیفیت در چهار بیمارستان تأمین اجتماعی استان تهران می‌باشد. ابزار گردآوری داده ها، چک لیستی مشتمل بر دو بخش سنجش میزان دانش مشتری ورضایت مشتری است که اطلاعات آن از طریق انجام کار گروهی و تشکیل جلسه با صاحبان فرآیند الگوی بهبود کیفیت به دست آمده و مورد تحلیل قرار گرفته است. به منظور امتیازدهی چک لیست، میانگین نمرات مربوط به دانش مشتری و رضایت مشتری از صفر تا 100 امتیاز، به صورت جداگانه تعیین گردید.

یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که میانگین امتیازات مربوط به دانش مشتری در بیمارستان‌های شهریار1/64، البرز8/60، میلاد1/54 و شهدای 15 خرداد ورامین 6/46 است. میانگین امتیازات مربوط به رضایت مشتری در بیمارستان‌های شهریار7/67، البرز65، میلاد4/59 و شهدای 15 خرداد ورامین 50 است. میانگین امتیازات مربوط به تمرکز بر مشتری در بیمارستان‌های شهریار3/66 و البرز 3/63 میلاد3/57 و شهدای 15 خرداد ورامین 6/48 می‌باشد. میانگین کل امتیازات مربوط به دانش مشتری، رضایت مشتری و تمرکز بر مشتری در بیمارستان‌های مورد مطالعه به ترتیب 4/56، 5/60 و 9/58 می‌باشد. نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش حاکی از آن است که کلیه بیمارستان‌های مورد مطالعه، پیشرفت و بهبود مداوم در زمینه دانش مشتری را در طیف گسترده‌ای از فرآیندهای خود و در بخش‌های متعددی از سازمانشان اعمال نموده اند و در زمینه رضایت مشتری، پیشرفت و بهبود مداوم را به معنای واقعی در تمام سازمان خود اجرا کرده اند .از اینرو می‌توان اظهار داشت که با اجرای الگوی بهبود کیفیت در بیمارستان‌های تأمین اجتماعی تهران، تمرکز بر مشتری در طیف گسترده‌ای از فرآیندهای سازمانی آنان مورد نظر قرار گرفته است.

متن کامل [PDF 227 kb]   (1320 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb