جلد 8، شماره 20 - ( 4-1384 )                   جلد 8 شماره 20 صفحات 15-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vakili R, Alibeyk M, Rezaei Afkham F, Khani S. Rating Viral Infectious Diseases Websites Based on WHO and Silberg Criteria. jha. 2005; 8 (20) :15-26
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-132-fa.html
وکیلی روشنک، علی بیگ محمدرضا، رضایی افخم فاطمه، خانی صدیقه. رتبه بندی وب سایت های عفونی ویروسی براساس معیار WHO و سیلبرگ. فصلنامه مدیریت سلامت. 1384; 8 (20) :15-26

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-132-fa.html


چکیده:   (5874 مشاهده)

مقدمه: رشد عظیم اطلاعات بهداشتی اینترنتی با کیفیت نامعلوم، خطراتی را متوجه سلامت و جان کاربران می‌سازد. ضرورت ارزیابی منابع اینترنتی از جمله وب در مطالعات به اثبات رسیده است. از این رو راه حل‌های علمی برای ارزیابی اطلاعات اینترنتی در وب تدوین شده که یکی از آنها رتبه‌بندی سیستماتیک اطلاعات وب سایت ها با استفاده از یک معیار و براساس جنبه‌های مختلف فنی و غیره می‌باشد. این پژوهش برای رتبه بندی وب سایت‌های عفونی ویروسی از لحاظ روزآمدی، نمره سیلبرگ، جامعیت و نیز صحت اطلاعات براساس معیارهای سیلبرگ و WHO انجام شد.

روش بررسی: تعداد 63 وب سایت عفونی ویروسی با جستجوی عبارت کلید واژه‌ای Viral Infectious Diseases (بیماری‌های عفونی ویروسی) با موتورهای کاوش گوگل و اسکجیوز از اینترنت به دست آمد. مشخصات وب سایت‌ها با چک لیست بررسی مشخصات وب سایت فراهم گردید و برحسب رعایت معیارهای سیلبرگ نمره‌ای از امتیاز کل 9 به هر وب سایت داده شد. اطلاعات عفونی ویروسی مربوط به درمان هپاتیت B از لحاظ جامعیت و صحت با چک لیست استاندارد WHO برای درمان هپاتیت B برگرفته از یکی از مدارک منتشره سازمان بهداشت جهانی به عنوان معیار WHO مطابقه و مقابله گردید و به تعداد 20 وب سایت که دارای اطلاعات درمانی هپاتیتB بودند، بر این اساس نمرات جامعیت و کد صحت از نمره کل 223 اعطا شد.

یافته‌ها: رتبه‌بندی وب سایت‌های عفونی ویروسی بر اساس آخرین تاریخ روزآمدسازی، نمره سیلبرگ، نمره جامعیت و کد صحت WHO نشان داد که آخرین تاریخ روزآمد سازی بیشترین وب سایت‌ها مربوط به دسامبر 2003 می‌باشد (14/57 درصد) و نیز حدود 69/12 درصد از وب سایت‌ها بالاترین نمره سیلبرگ یعنی امتیاز کل 9 را دریافت کردند. از لحاظ معیار سیلبرگ بیشتر وب سایت‌ها به منابع استنادی خود (49/63 درصد) و تاریخ ایجاد وب سایت (73/58 درصد) اشاره‌ای نکرده بودند که این امر درخور توجه است. بالاترین نمره جامعیت به دست آمده از امتیار کل 223 در چک لیست معبار WHO، امتیاز 46 بوده است (62/20 درصد امتیاز کل ) که تنها یک وب سایت آن را احراز کرده بود و حدود 20 درصد وب سایت‌ها تنها امتیاز 1 را کسب کردند. بیشترین فراوانی وب سایت‌ها (35 درصد) نمراتی بین 2 و 6 کسب کردند. بیشترین منابع تحت پوشش شامل نمایه‌های موضوعی بهداشتی (07/65 درصد) پیوند به سایر منابع اینترنتی (61/9 درصد) و گزیده اخبار بهداشتی پزشکی (31/60 درصد) می‌باشد.

 نتیجه‌گیری: رتبه‌بندی‌ها نشان می‌دهد وضعیت اطلاعات عفونی ویروسی در وب از لحاظ روزآمدی، صحت و جامعیت اطلاعات و نیز از نظر رعایت معیارهای سیلبرگ ضعیف قلمداد می‌شود و به کاربران توصیه می‌شود با هوشیاری، احتیاط و آگاهی نسبت به شیوه ارزیابی منابع اینترنتی از جمله وب سایت‌های دارای اطلاعات بهداشتی پزشکی خصوصا در حیطه عفونی ویروسی برخورد کنند.

متن کامل [PDF 321 kb]   (1273 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb