جلد 12، شماره 35 - ( 1-1388 )                   جلد 12 شماره 35 صفحات 16-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (16078 مشاهده)

مقدَمه: طب حوادث غیر مترقبه و مدیریت بحران درصدد پیشگیری و ایجاد آمادگی در مقابله با بحران و کاهش آثار مخرب و واکنش سریع و مناسب است. علاوه بر فناوری های جدید؛ مدیریت اطلاعات نیز اطلاعات مورد نیاز را به طور منظَم ثبت، جمع آوری، ذخیره، بازیابی وتحلیل ؛ و به مدیران و افراد ذی ربط ارایه می کند. پژوهش حاضر به منظور بررسی مدیریت بحران در بخش مدارک پزشکی در بیمارستانهای آموزشی استان کرمان وشهرستان بروجردوارائه ی الگویی برای ایران انجام شد.

 روش بررسی:دراین مطالعه ی توصیفی- مقطعی در سال 1385 انجام شده جامعه ی پژوهش کلیَه ی مسوولان و کارمندان مدارک پزشکی بیمارستان های آموزشی استان کرمان و شهرستان بروجرد است.ابزار گردآوری داده هادو پرسشنامه بود،و داده ها به روش میدانی گردآوری گردید. به منظور ارایه ی داده ها، از آمار توصیفی استفاده؛و با توجه به استانداردهای کشور‌‌ آمریکا و نتایج حاصل از پرسشنامه ها، الگوی پیشنهادی برای ایران مطرح شد. درنهایت،‌ این الگو در یک مرحله به شیوه دلفی آزمون و پس از تحلیل نتایج،‌ الگوی نهایی ارائه گردید.

یافته ها: بخش های مدارک پزشکی مورد مطالعه از نظر مدیریَت بحران در مدارک پزشکی در وضعیَت ضعیف قرار داشتند. بیشترین آگاهی پرسنل از مدیریَت بحران در بخش مدارک پزشکی 37/55درصد سنجیده شد. در نهایت ساختار الگوی پیشنهادی نیز با تغییراتی برگرفته از استانداردهای انجمن مدیریت اطلاعات بهداشتی آمریکا و سیستم های مدیریت و اطلاعات بهداشتی و نظرات افراد مورد مطالعه تنظیم گردید.

نتیجه گیری: باید اقداماتی برای برگزاری تمرینات ادواری و دوره های آموزشی، ‌برنامه ریزی و تهیه امکانات و تجهیزات صورت گیرد. ساختار الگوی پیشنهادی در زمینه مدیریت بحران در مدارک پزشکی در 6 محور طراحی گردید.

متن کامل [PDF 156 kb]   (7226 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي |
دریافت: 1388/4/8 | انتشار: 1388/1/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.