جلد 21، شماره 73 - ( 7-1397 )                   جلد 21 شماره 73 صفحات 106-117 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی، دانشگاه شیراز، شیراز ، mh_ronaghi@shirazu.ac.ir
2- دانشگاه علوم پزشکی زنجان، زنجان
چکیده:   (541 مشاهده)
مقدمه: اینترنت اشیا سیستمی از اشیای فیزیکی است که از طریق اینترنت قابل دسترس و به یکدیگر مرتبط شده اند. به طور گسترده اینترنت اشیا در ایجاد ارتباط بین منابع مختلف پزشکی و ارائه خدمات هوشمند، اثربخش و مطمئن  به افراد کاربرد دارد.  از همین رو هدف این پژوهش بررسی و شناسایی خدمات فن‌آوری اینترنت اشیا در حوزه بهداشت و درمان و رتبه بندی اهمیت آنها است.
روش­‌ها: این پژوهش از نوع کاربردی است و در دو مرحله با استفاده از رویکرد ترکیبی در سال 1397 انجام شده است. در مرحله کیفی، منابع کتابخانه ای و در مرحله کمّی، پرسش‌نامه  مقایسه زوجی مورد استفاده قرار گرفته است.  خدمات اینترنت اشیا به وسیله گروه خبرگان که شامل هفت نفر می شود رتبه بندی شده است. در  پژوهش حاضر، از روش تحلیل فرایندی سلسله مراتبی تحت مجموعه‌های فازی نوع دو برای رتبه بندی خدمات اینترنت اشیا استفاده گردید.
یافته‌ها: بخش مهمی از یافته‌های پژوهش اهمیت مدیریت بیماری‌های مزمن، خدمات پزشکی فوری غیرمستقیم، تشخیص زمین خوردن سالمندان، اطلاعات بیماران، ناسازگاری دارو و اطلاعات سلامت کودکان در میان خدمات اینترنت اشیا را نشان می دهد.
نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج مطالعه حاضر، مشخص گردید که سیاستگزاران در حوزه فن‌آوری اینترنت اشیا در ابتدا باید به نقش این فن‌آوری در نجات جان افراد واقف باشند و در اولویت بعد سرمایه گذاری در اینترنت اشیا می تواند به کنترل و نظارت رفتارهای سالمندان، بیماران و کودکان یاری رساند. همچنین، شناسایی و آگاهی از اولویت خدمات اینترنت اشیا به سیاستگزاران و مدیران حوزه درمان و بهداشت جهت مدیریت اثربخش تر کمک می کند.
 
متن کامل [PDF 1194 kb]   (440 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۷