جلد 21، شماره 73 - ( 7-1397 )                   جلد 21 شماره 73 صفحات 35-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده ریاضی، دانشگاه رازی،کرمانشاه،
2- اقتصاد و حسابداری، دانشگاه پیام نور، تهران ، m.kh.acc@pnu.ac.ir
3- اقتصاد و حسابداری، دانشگاه پیام نور، تهران
چکیده:   (368 مشاهده)
مقدمه: افزایش بهرهوری هزینه‌های سلامت برای تمامی کشورها مهم است. در راستای افزایش بهرهوری دربخش بهداشت و سلامت داده‌های ورودی و خروجی می‌توانند مقادیر فازی اختیار کنند. هدف این پژوهش  ارائه یک مدل جدید از تحلیل پوششی نادقیق، بهرهوری استان‌های کشور در بخش بهداشت و درمان بود تا ضمن شناسایی استان‌های بهرهور، شاخصهای حساس هر استان نیز شناسایی شد تا امکان افزایش بهرهوری هر استان نیزفراهم گردد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع  توصیفی و جامعه پژوهش شامل بخش بهداشت و درمان نظام سلامت کشور ایران است. اطلاعات لازم از طریق مستندات کتابخانه‌ای، سایت‌های اینترنتی، مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه‌های علوم پزشکی استانهای کشور در سال 1395گردآوری شد. داده ها با استفاده از تکنیک تحلیل پوششی نادقیق با داده‌های فازی محاسبه شد. تحلیل یافته‌ها به کمک نرم افزار  GAMS  انجام شد.
یافته‌ها: باتوجه به مدل جدید بهرهوری پیشنهادی به ازای  و استان‌های سمنان، کردستان و مازندران براساس شاخص‌های" رضایت مندی بیماران"،"نسبت تعداد پزشکان شاغل در دانشگاه علوم پزشکی به جمعیت استان" کارا و سایر استان‌ها براساس دو شاخص فوق الذکر ناکارا می‌باشند. که می‌توانند به ترتیب واحدهای مرجع برای سایر استان‌ها در بخش بهداشت و درمان قرارگیرند. شاخص نسبت تعداد پزشکان شاغل در دانشگاه علوم پزشکی به جمعیت استان نیز به عنوان حساس ترین شاخص معرفی شد. شاخص"نسبت تعداد پرستاران به جمعیت استان "نسبت به دیگرشاخص‌ها دارای حساسیت کمتری بود.
نتیجه گیری: استان کردستان براساس حساسترین شاخص توانسته است بالاترین تکرار را برای مرجع بودن کسب کند. سایر استان‌ها از طریق بهبود کمی و کیفی خدمات، افزایش رضایتمندی بیماران، ارزیابی مستمر عملکرد و افزایش تعداد پزشکان شاغل در دانشگاه می‌توانند به سمت بیشترین اندازه مقیاس بهرهوری و نیز صرفه جویی در منابع هدایت شوند.
 
متن کامل [PDF 1195 kb]   (199 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۷