جلد 21، شماره 72 - ( 4-1397 )                   جلد 21 شماره 72 صفحات 77-89 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده مدیریت، دانشگاه یزد، یزد
2- دانشکده مدیریت، دانشگاه یزد، یزد ، mirghafoori@yazd.ac.ir
3- دانشکده مدیریت، دانشگاه یزد، یزد، ایران
چکیده:   (586 مشاهده)
 
مقدمه: توجه به عملکرد در بیمارستان­ها نیز به عنوان یکی از نهادهای اصلی هر جامعه که مسئولیتی خطیر و مستقیم در حفظ بهداشت و سلامت افراد جامعه دارند، نیازی اساسی به حساب ‌می‌آید. پژوهش حاضر دو متغیر سرمایه اجتماعی و کارآفرینی سازمانی را به عنوان متغیرهای اثرگذار بر عملکرد بیمارستان شهدای کارگر یزد مطالعه کرد. عملکرد سازمانی نیز بر مبنای کارت امتیازی متوازن (BSC) در چهار بعد رشد و یادگیری، فرایندهای داخلی، مشتری و مالی ارزیابی شد.
روش ها: این پژوهش از نوع پیمایشی است. داده‌های مورد نیاز این پژوهش از طریق توزیع پرسشنامه استاندارد بین 248 نفر از مدیران و کارکنان بیمارستان شهدای کارگر یزد گردآوری شد. همچنین، تحلیل داده­ها با استفاده از رویکرد مدل‌سازی معادلات ساختاری (SEM) و با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای Spss22.0 و Amos22.0 انجام گرفت.
یافته­ ها: نتایج حاصل از پژوهش نشان داد که سرمایه اجتماعی بر کارآفرینی سازمانی و کارآفرینی سازمانی بر عملکرد سازمانی تأثیر مستقیم دارد و شدت این تأثیر به ترتیب 46/0 و 63/0 بوده است. همچنین، سرمایه اجتماعی بر عملکرد سازمانی تأثیر مستقیم برابر با 18/0 دارد، این تأثیر به صورت غیرمستقیم و به واسطه متغیر میانجی کارآفرینی سازمانی، شدت بیشتری می­یابد و به 29/0 می­رسد.
نتیجه­ گیری: با توجه به یافته­های این پژوهش و تأیید تأثیر مثبت سرمایه اجتماعی بر کارآفرینی و عملکرد سازمانی می­توان نتیجه گرفت که با تقویت سرمایه اجتماعی در سازمان می­توان بر افزایش روحیه کارآفرینی و بهبود عملکرد سازمانی تأثیر گذاشت. همچنین، با تأیید تأثیر کارآفرینی سازمانی بر عملکرد و نقش میانجی­گری این متغیر در رابطه بین سرمایه اجتماعی بر عملکرد، می­توان با تقویت روحیه کارآفرینی بین کارکنان، سبب بهبود عملکرد سازمان شد.

 
متن کامل [PDF 1035 kb]   (424 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۳