جلد 20، شماره 70 - ( 10-1396 )                   جلد 20 شماره 70 صفحات 52-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی ، شیراز، ایران
2- واحد تهران جنوب، دانشگاه ازاد اسلامی ، تهران، ایران؛ ، somayehh59@yahoo.com
3- واحد مرودشت، دانشگاه ازاد اسلامی، مرودشت، ایران
چکیده:   (939 مشاهده)
مقدمه: بیمارستان‌ها از جمله مراکز بسیار مهم در زمان وقوع بلایا به شمار می‌روند. به منظور موفقیت در مواجهه با بلایا، آگاهی از عوامل تأثیرگذار مدیریت بلایا بسیار ضروری است. هدف این پژوهش شناسایی و اولویت‌بندی عوامل موثر بر مدیریت بلایا در بیمارستان‌های استان هرمزگان بوده است.
روش کار: پژوهش حاضر به لحاظ هدف کاریردی و از نوع توصیفی پیمایشی است که در سه مرحله و در سال 1395 انجام شد. شناسایی مولفه‌های اصلی مدیریت بلایا در بیمارستان‌ها با استفاده از روش مطالعات کتابخانه‌ای، شناسایی عوامل موثر با استفاده از روش دلفی و اولویت‌بندی عوامل موثر با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP) انجام گردید. ابزار گردآوری اطلاعات پرسشنامه‌ محقق‌ساخته و بر اساس مقیاس پنج درجه‌ای لیکرت نمره‌دهی صورت پذیرفت. به منظور سنجش روایی پرسشنامه از روش قضاوت خبرگان استفاده و پایایی پرسشنامه با روش همبستگی پیرسون اندازه‌ گیری شد (89/0).
یافته‌ها: مهمترین عوامل موثر در مرحله پیشگیری و کاهش اثرات، مرحله آمادگی، مرحله پاسخ و مرحله بازیابی به ترتیب استانداردسازی تسهیلات درمانی (وزن 02975/0)، تدوین برنامه راهبردی پاسخ در حوزه درمان استان (وزن 02895/0)، ایجاد منطقه درمان پیشرفته در محل حادثه (وزن 02834/0) و پیگیری بازسازی و نوسازی تسهیلات درمانی و ستادی نظام سلامت (وزن 02865/0) است.
نتیجه‌گیری: به منظور آمادگی بیشتر در برابر بلایا، بهتر است بیمارستان‌های استان هرمزگان تدوین برنامه راهبردی پاسخ را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند. عوامل موثر شناسایی‌شده می‌تواند به عنوان راهنمایی مناسب در راستای آمادگی بهتر در برابر بلایا به کار گرفته شود.

 
متن کامل [PDF 781 kb]   (462 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲