جلد 21، شماره 72 - ( 4-1397 )                   جلد 21 شماره 72 صفحات 42-54 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
2- دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد
3- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد
4- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد ، TaraM@mums.ac.ir
چکیده:   (485 مشاهده)

مقدمه: یکی از عوامل ضروری برای توانمندسازی افراد و مشارکت فعال آنها در فرایند درمان و تصمیم­گیری، دسترسی به اطلاعات مناسب است. شخصی­سازی اطلاعات تاثیرگذاری آن را افزایش می­ دهد. سیستم­های رایانه ای براساس یک مدل داخلی از شرایط و نیازهای کاربر، اطلاعات شخصی­شده ارائه می­دهند. شناسنامه کاربر به­عنوان نقطه شروع طراحی سیستم از اهمیت ویژه­ای برخوردار است. هدف از انجام این مطالعه شناسایی و دسته­بندی جنبه­ های مختلف طراحی شناسنامه کاربر در سیستم­های ارائه ­دهنده اطلاعات سلامت است.
روش­ ها: دستور العمل پنج مرحله­ای دانشگاه یورک برای انجام مطالعات مرور نظام­مند حوزه مبنای کار مطالعه حاضر بوده است. جستجو در پایگاه­های داده­ پابمد و اسکوپوس، از سال1990 تاکنون انجام شد. رشته جستجو براساس چهار مفهوم اصلی، شخصی‌سازی، اطلاعات، فناوری ارتباطات و اطلاعات، و حوزه سلامت و با واژه های کلیدی مختلف تدوین گردید.
یافته­ ها: تعداد 32 مقاله وارد مطالعه شدند. با بررسی روش­های استفاده شده در این مقالات، سه مفهوم اصلی برای طراحی شناسنامه کاربر شناسایی گردید؛ تعیین عوامل سازنده شناسنامه ؛ که در آن جنبه ­هایی از مشخصات فردی برای شخصی­سازی اطلاعات مشخص می­گردد، جمع­اوری داده­ ها، که طی آن روش جمع­آوری اطلاعات مشخص می­شود و تفسیر داده­ها که به بررسی رویکرد مقالات در رابطه با تحلیل و پردازش داده­های جمع­آوری شده می­پردازد.
نتیجه ­گیری: در این مطالعه ابعاد مختلف طراحی شناسنامه کاربر در سیستم ­های شخصی سازی اطلاعات بررسی و مدل جامعی ارائه شد. نتایج ارائه شده در مطالعه حاضر می­تواند راهنمای ارزشمندی برای پژوهشگرانی باشد که می­خواهند وارد این حوزه شوند.

 

متن کامل [PDF 926 kb]   (240 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۳