جلد 21، شماره 71 - ( 1-1397 )                   جلد 21 شماره 71 صفحات 37-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران ، تهران
2- واحد ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت، مرکز جامع سرطان، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری ، zghazizadeh@mazums.ac.ir
چکیده:   (712 مشاهده)

مقدمه: سیستم اطلاعات آماری، داده‌های سازمان­ها را در محل عملیات و تولید، ثبت و دسته‌بندی و برای پردازش و تحلیل به سطوح بالاتر منتقل می­کند. بدین منظور سیستم فرابر در دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور استفاده می­شود. این پژوهش با هدف ارزیابی قابلیت استفاده سیستم اطلاعات آماری (فرابر) در دانشگاه­های علوم پزشکی کشور انجام شد.
روش کار: این پژوهش تحلیلی-کاربردی در سال 95-1394 انجام شد.  278 نفر از مدیران و کارشناسان ستادی 13 دانشگاه علوم پزشکی کشور به­عنوان کاربر سیستم، به روش تصادفی انتخاب شدند. به­منظور بررسی قابلیت استفاده این سیستم از پرسشنامه استاندارد ایزومتریک 10/9241 پس از ارزیابی روایی و تائید پایایی پرسشنامه ­استفاده گردید. در نهایت، داده­ها به روش آمار توصیفی و استنباطی (آزمون­های T مستقل و (ANOVA و با استفاده از نرم­افزار SPSS 20 تحلیل شد.
یافته‌ها: میانگین معیارهای مناسب بودن نرم­افزار (از پنج نمره) برای انجام وظایف کاربران 94/2 (بیشترین امتیاز)، خود- توصیف کننده بودن 74/2، قابلیت کنترل 74/2، میزان سازگاری با نیازها، انتظارات و وظایف کاربران 86/2، پذیرش اشتباه و بدون خطا (خطاپذیری) سیستم 50/2، مناسب بودن برای آموزش کاربران 75/2 و مناسب بودن برای خصوصی‌سازی 46/2(کمترین امتیاز) به­دست آمد. هم­چنین، بین قابلیت استفاده از نرم­افزار و متغیرهای سابقه کار، سن، میزان استفاده از   نرم­افزار، سابقه کار با نرم­افزارهای آماری دیگر، میزان اهمیت و نوع استفاده از نرم­افزار رابطه معناداری مشاهده شد.
نتیجه‌گیری: نرم­افزار فرابر در دانشگاه‌­های علوم پزشکی کشور از نظر کاربردپذیری نسبتا موفق بوده است، اما محورهای مناسب بودن نرم­افزار برای خصوصی سازی و خطاپذیری، نیازمند توجه بیشتر تیم توسعه نرم­افزار است.

 

متن کامل [PDF 355 kb]   (249 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶