جلد 18، شماره 60 - ( 4-1394 )                   جلد 18 شماره 60 صفحات 37-49 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Salimi G, Hamrahi F. The Use of Structural Equation Modeling and the Effect of Spirituality in Workplace on Organizational Citizenship Behavior at Shiraz University of Medical Sciences. jha. 2015; 18 (60) :37-49
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-1661-fa.html
سلیمی قاسم، همراهی فرهاد. مدل‌سازی معادلات ساختاری اثر معنویت محیط کاری بر رفتار شهروندی سازمانی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز. فصلنامه مدیریت سلامت. 1394; 18 (60) :37-49

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-1661-fa.html


1- دانشگاه شیراز ، salimi_shu@yahoo.com
2- دانشگاه شیراز
چکیده:   (1528 مشاهده)

مقدمه: در چند دهه اخیر، با ورود مفاهیم جدیدی همچون معناجویی در کار، شناخت اخلاق، معنا‌بخشی به سازمان، پارادایم نوینی در سازمان‌ها مطرح شده است که می‌توان از آن به‌عنوان معنویت محیط کاری نام برد. پژوهش‌های انجام‌شده در زمینه معنویّت در محیط کار نشان می‌دهد که معنویّت در محیط‌های سازمانی منجر به رشد و توسعه رفتارهای شهروندی سازمانی می‌شود. لذا هدف پژوهش حاضر بررسی رابطه بین معنویت در کار و مؤلفه‌های آن با رفتار شهروندی سازمانی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود.
روش کار: روش پژوهش از لحاظ هدف، کاربردی و از لحاظ گردآوری داده‌ها، توصیفی- همبستگی بود. جهت جمع‌آوری داده‌های موردنظر، تعداد 260 نفر از کارکنان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی شیراز مورد بررسی قرار گرفتند. ابزارهای مورداستفاده در این پژوهش شامل پرسشنامه رفتار شهروندی سازمانی ارگان و پرسشنامه معنویت در کار میلیمن و همکاران است که پایایی آن‌ها از طریق ضریب آلفای کرونباخ به ترتیب 71/0 و 82/0 به دست آمد. روایی این پرسشنامه‌ها نیز مورد تائید متخصصان قرار گرفت. جهت تحلیل داده‌ها از آزمون‌های تی تک نمونه‌ای، همبستگی پیرسون، رگرسیون چندگانه و مدل‌سازی معادلات ساختاری استفاده گردید.
 یافته‌ها: نتایج تی تک نمونه‌ای نشان داد که وضعیت رفتار شهروندی سازمانی و معنویت در کار در سطح نسبتاً مطلوبی قرار دارد. نتایج آزمون همبستگی پیرسون حاکی از آن است که بین رفتار شهروندی سازمانی و تمامی مؤلفه‌های آن با معنویت در کار رابطه مثبت و معناداری وجود دارد. نتایج رگرسیون نشان داد که ابعاد معنویت در کار، بر رفتار شهروندی سازمانی اثر معناداری دارد.
 نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این پژوهش می‌توان گفت که وجود معنویت در کار در دانشگاه علوم پزشکی شیراز منجر به توسعه و بهبود رفتار شهروندی سازمانی می‌شود.

متن کامل [PDF 799 kb]   (2401 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۳/۴/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۲/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۴/۴/۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb