جلد 8، شماره 21 - ( 7-1384 )                   جلد 8 شماره 21 صفحات 111-116 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6019 مشاهده)

مقدمه: تصمیم‌گیری پایه و اساس تمام وظایفی است که مدیر در سازمان انجام می‌دهد. در علم مدیریت تصمیمی را تصمیم درست می‌شناسند؛ که 90درصد آن را اطلاعات و 10درصد را قضاوت شخص تشکیل می‌دهد، لذا ضرورت و نیاز مدیران به یک نظام جمع‌آوری و پردازش مناسب اطلاعات غیر قابل انکار می‌باشد.این پژوهش جهت تعیین دیدگاه مدیران بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه‌ علوم‌پزشکی ایران نسبت به ویژگی‌های نظام‌های اطلاعات مدیریت انجام شده است.

روش بررسی: پژوهش حاضر به روش مقطعی انجام گرفته است. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه رؤسا، مدیران و مدیران پرستاری بیمارستان‌های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ایران بوده است، جهت جمع‌آوری اطلاعات از پرسشنامه‌ای متشکل از 34 سوال که روایی و پایایی آن ارزیابی شده بود، استفاده گردید. داده‌ها پس از جمع‌آوری با استفاده از آمار توصیفی با بهره‌گیری از نرم‌افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

یافته‌ها: بیش از نیمی از مدیران (5/59درصد) بهره‌گیری از نظام‌های اطلاعات را در تصمیم‌گیری امری ضروری تلقی می‌نمودند. همچنین مدیران اظهار داشتند، بیشترین حمایت نظام‌های اطلاعات از مرحله شناسایی مسأله (5/59درصد) می‌باشد، و نظام‌های اطلاعات موجود در فراهم نمودن اطلاعات مربوط به عملکرد مالی (1/36درصد) و عملکرد فعلی بیمارستان (1/35درصد) جامعیت بیشتری دارند، و فقط در سرعت شناسایی مشکل توانسته اند نقش بسیار زیادی ایفا نمایند(2/435).

نتیجه‌گیری: لازم است تدابیری جهت توسعه و استقرار نظام‌های اطلاعات به خصوص نظام‌های اطلاعات مکانیزه در بیمارستان‌ها اندیشیده شود، تا با فراهم نمودن اطلاعات به موقع و صحیح خطر اخذ تصمیمات نادرست کاهش یافته و کیفیت مراقبت‌های ارائه شده به بیماران ارتقاء یابد.

متن کامل [PDF 250 kb]   (1079 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۱