جلد 15، شماره 49 - ( 7-1391 )                   جلد 15 شماره 49 صفحات 39-46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirfakhroddini H. Impact of Religious Attitudes and Job Stress on Organizational Success with Fuzzy Neural Networks Approach (Case Study: Private And Public Hospitals In Tehran) . jha. 2012; 15 (49) :39-46
URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-989-fa.html
میرفخرالدینی حیدر. بررسی تأثیر نگرش دینی و استرس شغلی بر موفقیت سازمانی با رویکرد شبکه‌های عصبی فازی (مورد مطالعه: بیمارستان ها ی دولتی و خصوصی استان تهران). فصلنامه مدیریت سلامت. 1391; 15 (49) :39-46

URL: http://jha.iums.ac.ir/article-1-989-fa.html


استاديار دانشگاه یزد ، mirfakhr@yazduni.ac.ir
چکیده:   (4686 مشاهده)

مقدمه: سازمانهای امروزی پویایی، پیچیدگی و ‌ابهام بسیار زیادی دارند؛ از این رو از محیط اطراف خود تاثیرات قابل ملاحظه‌ای می‌پذیرند و باید در برابر عدم اطمینان، محیط رفتار مناسبی نشان دهند. از این رو، ضمن لزوم برنامه‌ریزی صحیح جهت رویارویی با محیط، مهمترین عامل بقای سازمان، موفقیت آن در نیل به اهداف می‌باشد؛ در این تحقیق ضمن شناسایی عوامل انسانی مؤثر بر موفقیت سازمانی (نگرش دینی و استرس شغلی) امکان طراحی مدل پیش‌بینی موفقیت سازمانی فراهم گردید و به بررسی نوع و نحوه تأثیر عوامل انسانی مؤثر بر موفقیت سازمانی پرداخته شد.

روش بررسی: روش پژوهش این مطالعه از نظر هدف در دسته پژوهشهای کاربردی قرار می‌گیرد. برای غلبه بر پیچیدگی های ذاتی حیطه موفقیت سازمانی از رویکرد شبکه های عصبی فازی و جهت جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه استفاده شد. در این تحقیق از نرم‌افزار MATLAB جهت طراحی مدل پیش‌بینی فازی استفاده گردید. در ابتدا بر اساس کمترین میزان خطای برآورد، شبکه یادگیری بهینه طراحی شد. در ادامه ضمن حصول قوانین اگر و آنگاه (مطابق با رویکرد شبکه‌های عصی فازی)، نوع و میزان تأثیر نگرش دینی و استرس شغلی بر موفقیت سازمانی شناسایی گردید.

یافته‌ها: با توجه به این که کمترین میزان خطای مدل پیش‌بینی برابر با 0.000003 می‌باشد می‌توان ادعا نمود که تعداد بهینه توابع عضویت برای هر یک از ورودی‌ها و خروجی‌ها 5 می‌باشد؛ علاوه بر این میزان خطای کم پیش‌بینی بیانگر آن است که مدل ANFIS، مدلی بسیار مناسب برای پیش‌بینی موفقیت سازمانی تلقی می‌شود.

بحث: نگرش دینی و استرس شغلی عوامل مؤثر بر موفقیت سازمانی می‌باشند. نتایج تحقیق حاکی از آن است که نگرش دینی رابطه‌ معنی‌دار و مستقیم با موفقیت سازمانی دارد؛ در حالی که استرس شغلی در زمانی که در حد متوسط باشد، بیشترین تأثیر مثبت بر موفقیت سازمانی خواهد داشت و در مقادیر خیلی کم و خیلی زیاد منجر به کاهش موفقیت سازمانی خواهد شد.

متن کامل [PDF 410 kb]   (2216 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۱۱/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۲/۴/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۲/۴/۳۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدیریت سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Health Administration

Designed & Developed by : Yektaweb